Uczniowie klas policyjnych w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie

11 kwietnia 2014 roku kadeci klas policyjnych Zespołu Szkół w Tarczynie uczestniczyli w wyjeździe szkoleniowym w ramach „Dni otwartych” do Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. W tym dniu nasi uczniowie poszerzyli wiedzę z zakresu działań i struktury policji, sprzętu wykorzystywanego przez policję, technik szkolenia policjantów do pracy w wybranych wydziałach. Wizytę w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie nasi uczniowie rozpoczęli w auli głównej, gdzie zostali uroczyście powitani przez Zastępcę Komendanta ds. Dydaktycznych insp. Jarosława Gałuszkę.

Następnie wysłuchali wykładów prowadzonych przez oficerów policji. Podejmowały one trudną problematykę cyberprzemocy, z którą polska policja walczy od wielu lat. Młodzież dowiedziała się również o strukturze edukacyjnej ośrodka w Legionowie. 
Jednostka szkoleniowa policji w Legionowie dysponuje autodromem, na którym przygotowano dla nas kilka pokazów ilustrujących bogatą paletę działań nowoczesnej, polskiej policji.
Pierwszy pokaz będący zarazem szkoleniem przygotowali funkcjonariusze z Zakładu Interwencji Policyjnych. Obejmował on prezentacje skutecznego pościgu za przestępcami, metody odbijania zakładników i bezpieczne konwojowanie osób i cennych ładunków, jak również posługiwanie się bronią palną w czasie akcji.

Kolejny pokaz przygotowali policjanci z Zakładu Kynologii w Sułkowicach. Głównymi aktorami na płycie autodromu były psy. Bez wątpienia był to najsympatyczniejszy pokaz tego dnia. Psy wraz ze swoimi opiekunami zaprezentowały szereg skomplikowanych ćwiczeń wypracowujących posłuszeństwo psa służbowego. Instruktorzy przedstawili dynamiczny pokaz obezwładniania przestępcy przez psy w czasie patrolu pieszego jak również pościgu samochodem, z którego pokładu psy podejmowały akcję. Na koniec opiekunowie pokazali jak poprzez zabawę psy policyjne ćwiczą swoje umiejętności wykorzystywane w służbie.
Jako kolejni zaprezentowali się instruktorzy jazdy na motocyklach. Policjanci na stupięćdziesięciokonnych maszynach zachwycili nas pokazem przypominającym przedstawienie baletowe.

Z autodromu w zwartym szyku nasi uczniowie wraz z uczniami innych szkół policyjnych przeszli na plac główny, gdzie czekały ich nie mniej atrakcyjne pokazy połączone ze szkoleniem. Organizatorzy rozpoczęli od zaprezentowania broni wykorzystywanej przez policję. W tej części główną atrakcją było testowanie działka do pocisków z gazem, które oprócz niesamowitego huku dawały efekt świetlny i dymny.

Ośrodek udostępnił naszym uczniom pojazdy mechaniczne stanowiące wyposażenie policji min samochody opancerzone, samochody sportowe wykorzystywane do pościgów. Dzięki temu kadeci poznali parametry techniczne, wyposażenie i obsługę tych maszyn.
W programie znalazła się również prezentacja dotycząca wyposażenia funkcjonariuszy  Biura Operacji Antyterrorystycznych KGP.

Na koniec instruktorzy przygotowali szkolenie z zakresu działań zespołowych policji. W pierwszej części szkolenia kadeci oswoili się z technikami ubierania stroju szturmowego. W drugiej części szkolenia uczniowie pod bacznym okiem instruktorów i zgodnie z ich poleceniami ćwiczyli zespołowe interwencje. Te ćwiczenia były niezmiernie trudne nie tylko dlatego że wymagały zgrania z innymi uczestnikami, ale dlatego że odbywały się na terenie specjalnie zadymionym.

 

Był to dzień poszerzający doświadczenia naszych uczniów z zakresu działań edukacyjnych Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, jak również z zakresu działań Polskiej Policji.