DACH

Pod tym intrygującym skrótem kryją się nazwy krajów niemieckojęzycznych:
D- Niemcy, A- Austria, CH- Szwajcaria.
W tym roku miała miejsce czwarta edycja Powiatowego Konkursu Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych DACH. Konkurs zainicjowały nauczycielki języka niemieckiego: Elżbieta Szymaniak (LO im. Piotra Skargi w Grójcu) i Urszula Jaworska (LO im. Piotra Wysockiego w Warce). Do udziału zostali zaproszeni wszyscy uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z powiatu grójeckiego i Zespołu Szkół w Tarczynie, wraz z nauczycielami języka niemieckiego sprawującymi opiekę merytoryczną.

 

Dnia 11 maja br. odbyły się we wszystkich szkołach ponadgimnazjalnych eliminacje szkolne, w których wzięło udział około 90 uczniów. Najwięcej uczniów (43 osoby), przystąpiło do eliminacji w LO im. P. Skargi w Grójcu. Do finału zakwalifikowało się 21 uczennic i uczniów. Ostatecznie w końcowym etapie wzięło udział 19 osób. Zagadnienia były bardzo różnorodne – począwszy od muzyki i literatury,  poprzez historię, geografię, politykę i sport, a kończąc na zabytkach i znanych osobach, które można podziwiać w danych krajach. 08 czerwca odbył się w siedzibie grójeckiego liceum finał konkursu. Zgodnie z regulaminem, uczestnicy przystąpili do pisemnego testu, a następnie prezentowali przygotowaną wcześniej prezentację multimedialną. W tym roku do wyboru były dwa tematy:
-  Najciekawszy obiekt lub atrakcja turystyczna w krajach DACH
- Dorobek artystyczny wybranego artysty pochodzącego z krajów DACH
Jury zachwyciły prezentacje, których autorzy wykazali się wielką kreatywnością i profesjonalizmem. Cieszymy się z innowacyjnych pomysłów młodych ludzi. Wyróżnione prace należą do Julii Średnickiej, uczennicy LO w Grójcu, Karoliny Jeżewskiej uczennicy LO w Warce oraz Piotra Rączkowskiego ucznia LO w Grójcu.
Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki związane tematycznie z krajami DACH.
Zwycięzcom konkursu DACH wręczone zostaną na uroczystości zakończenia roku szkolnego wartościowe karty upominkowe.
Uczeń naszego liceum Bartłomiej Kruszewski z klasy IIP po raz pierwszy uczestniczył w tym konkursie. Mimo, że Bartek nie uplasował się na pierwszych miejscach to i tak jesteśmy z niego bardzo dumni.
Tegoroczni laureaci IV Powiatowego Konkursu Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych DACH:
I miejsce: Piotr Rączkowski ucz. LO w Grójcu
I miejsce: Wiktoria Piórkowska ucz. ZSO w Mogielnicy
II miejsce: Karolina Jeżewska ucz. LO w Warce
III miejsce: Mateusz Nowicki ucz. LO w Nowym Mieście 
Ufundowanie nagród finalistom możliwe było dzięki sponsorom:
- Rada Rodziców przy LO w Grójcu
- Rada Rodziców przy LO w Warce
- Firmy i osoby prywatne:
•    FiloCal Polska Monika Gajewska
•    Gajus  Gajewski Jacek - Transport Samochodowy
•    M&D Agro S.C. Mariusz Kądziela Daniel Wiertalak
•    Ekspert IT Rafał Lipiński
•    Iwona Malinowska
•    ITALPOL Grzegorz Walicki
•    Przedszkole Bociek z Chynowa
•    SAD – WAR Bernard Wojtala
•    P.P.H.U. Auto - GUM
•    Instytut Goethego – nagrody rzeczowe
Organizatorzy przedsięwzięcia składają podziękowania dyrektorom swoich macierzystych szkół: Pani Dyrektor LO w Warce, Wiesławie Zielonce oraz Panu Dyrektorowi LO w Grójcu, Zbigniewowi Krawczakowi, za wsparcie organizacyjne oraz Starostwu Grójeckiemu za patronat medialny.
Szczególne podziękowania kierujemy do nauczycieli języka niemieckiego za motywowanie i zachęcanie swoich uczniów do ciągłego rozwoju oraz przyczynienie się do sprawnego przebiegu finału konkursu. Dziękujemy pani Urszuli Kociołczyk (ZSO w Mogielnicy),  pani Annie Pawelczyk (ZSP w Warce), pani Agnieszce Palacz (CKZiU w Nowej Wsi) i pani Joannie Błaszczyk (ZS w Tarczynie).  
Gratulujemy wszystkim uczestnikom. Dziękujemy im za udział i cieszymy się, że konkurs DACH zagościł na stałe w kalendarzu imprez szkolnych. Konkurs przyczynił się również do integracji i zdrowej rywalizacji uczniów, a dla nauczycieli jest okazją do cyklicznej wymiany doświadczeń.
Zachęcamy wszystkich uczniów do udziału w kolejnej edycji Konkursu.
Organizatorzy Konkursu DACH:
Elżbieta Szymaniak, Urszula Jaworska