Dzień Żołnierzy Wyklętych

Jak co roku już po raz siódmy w naszej szkole obchodziliśmy  Dzień Żołnierzy Wyklętych. 3 marca odbyła się uroczysta akademia pod hasłem : Pamiętać to nasz obowiązek. Uczniowie gimnazjum i liceum przypomnieli historię podziemia niepodległościowego oraz historię samego święta. 4 lutego 2011 roku sejm uchwalił ustawę o ustanowieniu dnia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Prowadzący apel Sandra Reszka kl.II W . oraz Mateusz Leśnowolski kl. II B. przybliżyli sylwetki niektórych żołnierzy a zwłaszcza mjr. Zygmunta Szendzielarza" Łupaszki" i ostatniego zastrzelonego sierżanta Józefa Franczaka ps. "Lalek".Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną " Żołnierzom wyklętym", wysłuchali wzruszających piosenek w wykonaniu uczennic z klasy II A: Mai Franckowskiej i Natalii Olczak oraz recytacji wierszy zawierających historię żołnierzy wyklętych. Najwięcej emocji dostarczyła sylwetka Danuty Siedzikówny "Inki",w którą wcieliła się uczennica klasy II A Wiktoria Niedolistek , odgrywając scenę przysięgi i śmierci 17- letniej sanitariuszki wyklętych. Wiersz" Ostatni list do matki" ukazał ostatnie chwile w celi śmierci, a wrażenia potęgował mundur recytującego ucznia klasy III W.  Mykoły Sokołowa oraz dźwięki zgrzytającego w zamku klucza, strzału i podkład muzyczny .
16 marca odbył się I etap V edycji Konkursu "Żołnierze Wyklęci.Walka o Pamięć i Cześć" pod patronatem Marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego. W konkursie biorą udział uczniowie szkół średnich, w naszej szkole to: Aneta Kruszewska kl. II PLO, Sara Leśniak kl.II PLO, Dominik Bińkiewicz kl.II PLO oraz Katarzyna Głowa kl.III PLO, która zajęła I miejsce  prezentacją sylwetki rotmistrza Witolda Pileckiego.
Wszyscy wymienieni uczniowie będą reprezentować szkołę w finale konkursu w Kozienicach 27 marca. Życzymy powodzenia! Prezentacje konkursowe wzbogacił występ chóru szkolnego.