Wolontariat

Nasze działania

Wrażenia wolontariuszy po akcji czytania dzieciom


„W drodze do szkoły byłam przekonana, że dzieci szybko znudzą się bajką, którą miałam zamiar im przeczytać. Bałam się tego, że gdy zacznę czytać, w ogóle ich to nie zainteresuje. Wchodząc do sali czułam podekscytowanie, myślałam o tym, czy uda mi się przeczytać chociaż jeden rozdział książki pt.: „Martynka w krainie baśni”. Ku mojemu zaskoczeniu wszystko poszło inaczej.
Kiedy zaczęłam czytać dzieci siedziały cichutko i słuchały mnie z wielkim zaciekawieniem. Były zachwycone obrazkami, które im pokazywałam. Po skończonym rozdziale zaczęłam zadawać im pytania. Na wszystkie znały odpowiedź! Potem zapytałam, czy czytać dalej. Zaczęły krzyczeć, że najlepiej jak przeczytam im całą książkę.
Po skończonym czytaniu z trudem udało mi się opuścić salę. Oczywiście obiecałam, że ich jeszcze odwiedzę. Dzieci były wspaniałe i muszę przyznać, że to doświadczenie sprawiło mi ogromną radość. Mam nadzieję, że uda mam się to powtórzyć.”


Wolontariuszka Wiktoria„ Moje odczucia w drodze do szkoły podstawowej były mieszane. Górę brały nerwy i myśl,    że dzieci nie będą mnie słuchały. Byłam dosyć dobrze przygotowana, więc miałam również nadzieję, że wybrana przeze mnie książka ich zainteresuje. Gdy zapoznałam się z dziećmi wszystkie negatywne emocje opadły. Dzieci okazały się cudowne, były zasłuchane, chętnie odpowiadały na zadawane im pytania.
Ta akcja była świetna. Jeśli będę mogła, to z chęcią to powtórzę. Mam także nadzieję, że jak najwięcej dzieci zechce wziąć w niej udział.”

Wolontariuszka Kamila

Akcja SKW „Poczytaj mi kolego”


Dnia 22 marca 2017 roku uczniowie Zespołu Szkół im. Szarych Szeregów w Tarczynie zorganizowali i przeprowadzili  akcję pt.: „Poczytaj mi kolego”. Miała ona na celu upowszechnianie czytelnictwa, rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży (zgodnie z kierunkami realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym  2016/2017) oraz promowanie idei wolontariatu – bezinteresowna pomoc w nauce poprzez czytanie.
Czworo uczniów z klas IIIa (Kamila Szymczak i Bartłomiej Tadzik) oraz IIIb (Marlena Bloch i Wiktoria Zugaj) wraz z opiekunem SKW p. W. Iwańską udało się do pobliskiej Szkoły Podstawowej im. J. Stępkowskiego i czytało książki swoim młodszym kolegom. Lektury zostały wybrane przez gimnazjalistów. Zarówno dla najmłodszych jak i starszych uczniów było to niezapomniane doświadczenie, pełne radości i satysfakcji. Obie strony wyraziły chęć powtórzenia podobnej akcji w niedalekiej przyszłości.

Zaangażowanie szkoły i uczniów w akcję charytatywną

o zasięgu ogólnopolskim.

Od 5 do 9 grudnia 2016 roku nasza szkoła uczestniczyła w akcji charytatywnej o zasięgu ogólnopolskim „Góra Grosza”. Zarówno uczniowie gimnazjum, liceum jak również nauczyciele przynosili zebrane przez siebie grosze. Udało się na zebrać kwotę 102,30 zł. Pieniądze zebrane w ten sposób zostaną przekazane dla najbardziej potrzebujących dzieci, które nie wychowują się w swojej rodzinie.

Liczba uczniów w szkole: 237

Liczba klas: 7 oddziałów gimnazjum i 4 oddziały liceum ogólnokształcącego

Liczba osób, które wzięły udział w akcji: 17 uczniów i 3 nauczycieli

Liczba klas, które wzięły udział w akcji: cztery klasy gimnazjum (IB, IIA, IIC, IIIA) i trzy klasy liceum (IIP, IIIP, IIIW)

 

Rok szkolny 2016/2017 – „Rokiem wolontariatu”.


Rok szkolny 2016/2017 został ogłoszony przez panią Minister Edukacji Narodowej, Annę Zalewską, rokiem wolontariatu. W związku z tym nasza szkoła angażuje się w szereg działań promujących wolontariat jak również w akcje charytatywne.

Aby spopularyzować ideę wolontariatu, wychowawcy na zajęciach z wychowawcą, przeprowadzili z uczniami pogadankę na ten temat. Podjęto próbę zdefiniowania słowa wolontariat, jak i odpowiedzi na pytania: „Kto to jest wolontariusz?” i „Czy każdy może zostać wolontariuszem?”. Ponadto Szkolny klub wolontariatu (SKW) ogłosił dwa konkursy: plastyczny i literacki (regulaminy dostępne w zakładce SKW), aby uwrażliwić uczniów na potrzeby innych.

Jako szkoła staramy się uczestniczyć w różnych akcjach charytatywnych. Od 5 do 9 grudnia 2016 roku uczestniczyliśmy w akcji charytatywnej o zasięgu ogólnopolskim „Góra Grosza”. Udało się na zebrać kwotę 102,30 zł. Pieniądze zebrane w ten sposób zostały przekazane dla najbardziej potrzebujących dzieci, które nie wychowują się w swojej rodzinie.

Pomagamy również w środowisku lokalnym. Do 15 maja 2017 roku trwa w naszej szkole akcja zbierania plastikowych korków i zakrętek. Pomożemy w ten sposób niepełnosprawnej osobie z terenu gminy Tarczyn.

O innych działaniach SKW będziemy na bieżąco informować. Wszystkich chętnych do niesienia pomocy potrzebującym zapraszam do szkolnego klubu wolontariatu.

Opiekun Szkolnego klubu wolontariatu

Wioletta Iwańska

 

Pomagamy w środowisku lokalnym

Od grudnia 2016 r. do 15 maja 2017 r. uczniowie Zespołu Szkół im. Szarych Szeregów zbierali plastikowe korki i nakrętki. Najwięcej korków zebrały klasy IIa, IIc i I a. Zebrane korki zostały przekazane niepełnosprawnej osobie z gminy Tarczyn i  będą  przeznaczone na jej rehabilitację.

Ponadto w miesiącu kwietniu członkowie SKW codziennie w dni nauki szkolnej, po skończonych lekcjach donosili obiady ze szkolnej stołówki dla starszej pani, mieszkanki gminy Tarczyn, która ma trudności z chodzeniem. Zarówno ona jak i jej córka, są  bardzo wdzięczne wolontariuszom za okazaną pomoc. A członkowie SKW deklarują chęć kontynuowania tej akcji  w przyszłym roku szkolnym.

Akcja SKW  „Poczytaj mi kolego” – po raz drugi!

Dnia 8 czerwca 2017 r. po raz kolejny członkowie Szkolnego Klubu Wolontariatu udali się do Szkoły Podstawowej im J. Stępkowskiego, aby czytać książki swoim młodszym kolegom i koleżankom. Tym razem sześć wolontariuszek: Maria Kiełbus z kl. IIa, Natalia Olczak z kl. IIa, Kinga Zdziarska z kl. IIIa, Kamila Szymczak z kl. IIIa, Wiktoria Zugaj z kl. IIIb oraz  Aleksandra Kuligowska z kl. IIIb podjęło się tego odpowiedzialnego lecz zarazem  satysfakcjonującego zadania. Sądząc po roześmianych buziach najmłodszych i zaangażowaniu starszych, inicjatywa ta była bardzo udana. Członkowie  SKW deklarują chęć uczestniczenia w podobnej akcji w przyszłym roku szkolnym.

Regulamin konkursu plastycznego

Regulamin konkursu literackiego