W czwartek 3 listopada uczniowie drugich klas gimnazjum wraz z opiekunami pojechali do Warszawy na wycieczk szlakiem bohaterw ?Kamieni na szaniec?. Zwiedzanie rozpoczo si od spaceru po Cmentarzu Wojskowym na Powzkach. Spacerujc alejkami Cmentarza wszyscy z uwag wsuchiwali si w opowieci Pani Przewodnik, ktra w interesujcy sposb staraa si przybliy sylwetki spoczywajcych tu ludzi, szczeglnie zasuonych dla Ojczyzny onierzy, harcerzy, ofiar katastrofy pod Smoleskiem, wybitnych politykw, znanych sportowcw. Na grobach Aleksandra Kamiskiego, bohaterw ?Kamieni na szaniec? oraz Krzysztofa Kamila Baczyskiego modzie zapalia wiata pamici, oddajc w ten sposb hod zmarym bohaterom. Nastpnie uczestnicy wycieczki udali si do Muzeum Wizienia Pawiak, gdzie po aresztowaniu przetrzymywany by Rudy. Uczniowie mogli usysze opowieci o yciu w najstraszniejszym warszawskim wizieniu, pochodzcych z zachowanych grypsw wiziennych, a take zobaczy pierwsze wydanie ksiki ?Kamienie na szaniec?. Kolejnym etapem zwiedzania bya Aleja Szucha i Mauzoleum Walki i Mczestwa, dawnej siedziby Gestapo, gdzie przesuchiwany by Rudy. Na trasie wycieczki znalaz si rwnie Arsena, miejsce akcji pod kryptonimem Meksyk II, podczas ktrej odbito z rk Niemcw Rudego oraz miejsca zwizane z akcjami Maego Sabotau, jak np.: Pomnik Lotnika, pomnik Mikoaja Kopernika, Gmach ?Zachty?.
Podczas zwiedzania modzie miaa take sposobno odwiedzi dziedziniec pooony za bram dawnego ratusza i zobaczy gaz upamitniajcy miejsce mierci i grobu powstaczego Krzysztofa Kamila Baczyskiego. Ostatnim punktem w programie byo zwiedzanie Gimnazjum i Liceum im. Stefana Batorego, szkoy, do ktrej przed wojn chodzili bohaterowie ksiki ?Kamienie na szaniec? i gdzie rodziy si ich wsplne przyjanie. Przewodnikiem po szkole bya uczennica. Zapoznaa wszystkich z histori swojej szkoy, a nastpnie zaprowadzia przed tablic upamitniajc profesorw i uczniw, ktrzy zginli podczas II wojny wiatowej. W Izbie Pamici mona byo obejrze eksponaty pochodzce z czasw bohaterw ksiki i poety K. K. Baczyskiego, take ucznia tej szkoy. Wycieczka ladami bohaterw lektury ?Kamienie na szaniec? Aleksandra Kamiskiego to wspaniaa lekcja historii, przybliajca jej uczestnikom zarwno najwaniejsze wydarzenia z ycia Zoki, Rudego i Alka, jak i ukazujca obraz ycia w okupowanej Warszawie, w ktrej przyszo wielu ludziom przeywa swoj modo i gin za wolno.