Śladami Kamieni na szaniec

W czwartek 3 listopada uczniowie drugich klas gimnazjum wraz z opiekunami pojechali do Warszawy na wycieczkę szlakiem bohaterów „Kamieni na szaniec”. Zwiedzanie rozpoczęło się od spaceru po Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Spacerując alejkami Cmentarza wszyscy z uwagą wsłuchiwali się w opowieści Pani Przewodnik, która w interesujący sposób starała się przybliżyć sylwetki spoczywających tu ludzi, szczególnie zasłużonych dla Ojczyzny żołnierzy, harcerzy, ofiar katastrofy pod Smoleńskiem, wybitnych polityków, znanych sportowców. Na grobach Aleksandra Kamińskiego, bohaterów „Kamieni na szaniec” oraz Krzysztofa Kamila Baczyńskiego młodzież zapaliła światła pamięci, oddając w ten sposób hołd zmarłym bohaterom. Następnie uczestnicy wycieczki udali się do Muzeum Więzienia Pawiak, gdzie po aresztowaniu przetrzymywany był Rudy. Uczniowie mogli usłyszeć opowieści o życiu w najstraszniejszym warszawskim więzieniu, pochodzących z zachowanych grypsów więziennych, a także zobaczyć pierwsze wydanie książki „Kamienie na szaniec”. Kolejnym etapem zwiedzania była Aleja Szucha i Mauzoleum Walki i Męczeństwa, dawnej siedziby Gestapo, gdzie przesłuchiwany był Rudy. Na trasie wycieczki znalazł się również Arsenał, miejsce akcji pod kryptonimem Meksyk II, podczas której odbito z rąk Niemców Rudego oraz miejsca związane z akcjami Małego Sabotażu, jak np.: Pomnik Lotnika, pomnik Mikołaja Kopernika, Gmach „Zachęty”.
Podczas zwiedzania młodzież miała także sposobność odwiedzić dziedziniec położony za bramą dawnego ratusza i zobaczyć głaz upamiętniający miejsce śmierci i grobu powstańczego Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Ostatnim punktem w programie było zwiedzanie Gimnazjum i Liceum im. Stefana Batorego, szkoły, do której przed wojną chodzili bohaterowie książki „Kamienie na szaniec” i gdzie rodziły się ich wspólne przyjaźnie. Przewodnikiem po szkole była uczennica. Zapoznała wszystkich z historią swojej szkoły, a następnie zaprowadziła przed tablicę upamiętniającą profesorów i uczniów, którzy zginęli podczas II wojny światowej. W Izbie Pamięci można było obejrzeć eksponaty pochodzące z czasów bohaterów książki i poety K. K. Baczyńskiego, także ucznia tej szkoły. Wycieczka śladami bohaterów lektury „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego to wspaniała lekcja historii, przybliżająca jej uczestnikom zarówno najważniejsze wydarzenia z życia Zośki, Rudego i Alka, jak i ukazująca obraz życia w okupowanej Warszawie, w której przyszło wielu ludziom przeżywać swoją młodość i ginąć za wolność.