Poruszająca lekcja historii w kinie - refleksje po obejrzeniu filmu "Miasto 44"

Najnowszy film Jana Komasy to jedna z najbardziej oczekiwanych i największych polskich produkcji ostatnich lat, toteż uczniowie z niecierpliwością czekali na wyjazd do kina. Jak można było przypuszczać na większości film zrobił duże wrażenie i skłonił do głębokich przemyśleń.

Oto opinie uczniów:

Miasto 44 jest to film ukazujący życie polskiej młodzieży w czasach Powstania Warszawskiego. Pokazuje ich życie codzienne, prace, życie z rodziną, przyjaciółmi, a także zauroczenia i miłości. Trudności w ich życiu zaczynają się naprawdę z chwilą wybuchu powstania warszawskiego.
Film jako obraz historyczny wraz z wplecionym wątkiem miłosnym oraz wspaniałymi efektami nie tylko graficznymi, ale też muzycznymi mogę uznać za godny polecenia. Z chęcią obejrzałabym go raz jeszcze.

Julita Leśniak, kl. II p LO


Miasto 44 w reżyserii Jana Komasy bardzo mi się podobał, ponieważ idealnie ukazuje życie podczas powstania warszawskiego .Autor pokazał ciekawą historię, która nawet na moment nie ocieka patosem. Duże wrażenie zrobiła na mnie postać głównego bohatera Stefana ,którego waleczność i zachowanie zimnej krwi w trudnych sytuacjach budzi podziw. Uważam, że film ten jest bardzo sugestywnym obrazem sytuacji, przez które ludzie przechodzili na co dzień w czasie okupacji.

Krystian Rokita, kl.II p LO


Po obejrzeniu filmu "Miasto 44" mam mieszane uczucia. Pod względem technicznym, film jest istnym majstersztykiem. Gra aktorska utrzymana jest również na bardzo wysokim poziomie, a spójność z historią dopracowana w 100%. Film wstrząsa, ukazuję tę brutalną stronę wojny, a efekty specjalne powodują ciarki. Jednak do pewnego momentu. Wiele scen przez to zostało przesadzonych. Reżyser chciał odbiec od przeciętnych norm filmów wojennych, udało mu się to, ale niekoniecznie wyszło na dobre filmowi. Wszechobecny patos przysłaniał istotę powstania, a portrety psychologiczne bohaterów były bardzo płytkie, do tego wplecione urywki dup-stepu jako podkład muzyczny tworzą dość dziwaczną mieszankę. Uważam, że "Miasto 44" to dobry film, ale przyglądając mu się bliżej, możemy dostrzec w nim wiele błędów.

Małgorzata Migdalska, kl. II p LO